Jak ułatwić dziecku powrót do przedszkola po wakacjach: praktyczne wskazówki
Powrót do przedszkola po długiej przerwie wakacyjnej może być wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Jak przygotować malucha na ten ważny moment? Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak rozmawiać z dzieckiem o powrocie do przedszkola
- Jak wprowadzić rutynę przed rozpoczęciem roku przedszkolnego
- Dlaczego warto odwiedzić przedszkole przed pierwszym dniem
- Jakie książki pomogą przygotować dziecko na nowy etap
- Dlaczego pozytywne nastawienie rodzica jest kluczowe
- Jak stopniowo adaptować dziecko do nowego środowiska
- Jakie umiejętności społeczne warto ćwiczyć z dzieckiem w domu
Powrót dziecka do przedszkola po wakacjach
Powrót do przedszkola po długich wakacjach może być dla dziecka niezwykle ekscytującym i jednocześnie budzącym niepokój momentem, gdyż podczas letniej przerwy rytm każdego dnia wygląda zupełnie inaczej niż w trakcie roku przedszkolnego – dzieci zyskują więcej swobody, spędzają więcej czasu z rodziną i często mają mniej uporządkowany harmonogram. Przygotowanie dziecka na powrót do przedszkola wymaga zrozumienia jego emocji i potrzeb, dlatego też nakreśliłam kilka praktycznych wskazówek, które usprawnią cały proces, pozwalając na łagodne przeprowadzenie młodego człowieka przez ten ważny w jego życiu etap.
Rozmawiaj z dzieckiem o przedszkolu
Rozmowa z dzieckiem na temat powrotu do przedszkola może pomóc w zrozumieniu jego obaw. Ważne jest, aby nie narzucać swoich uczuć, ale raczej słuchać i wspierać dziecko. Można to zrobić, pytając o to, co dziecko lubiło w przedszkolu przed wakacjami, jakie ma obawy i czego się spodziewa. Przypomnij dziecku, jak wygląda dzień w przedszkolu, jakie są zajęcia, w jakiej grupie będzie. Jeśli przedszkole posiada swoje media społecznościowe, to pokazuj, co się w nim dzieje, jak wyglądają sale itp.
Stwórz pewną rutynę
W związku z tym, że wszystko w przedszkolu odbywa się według wcześniej ustalonego harmonogramu, dzieci przyzwyczajają się do tego, że jedzą o wyznaczonych godzinach posiłki, wychodzą o tej samej porze dnia na spacer, realizują podstawę programową, zajęcia dodatkowe, łączą się w grupy, dlatego też warto przed końcem wakacji przygotować dziecku odpowiednie środowisko i stworzyć taką rutynę, aby chodziło codziennie o podobnych godzinach spać, jadło posiłki czy wychodziło na podwórko. Można także wspólnie z dzieckiem przygotować rzeczy potrzebne do przedszkola, takie jak ubrania, plecak czy ulubiona zabawka, które mogą dawać poczucie bezpieczeństwa. Dzięki takim działaniom dziecko będzie na pewno mniej zaskoczone rutyną w przedszkolu.
Odwiedź przedszkole przed rozpoczęciem roku
Jeśli jest to możliwe, odwiedź wraz ze swoim dzieckiem przedszkole tuż przed rozpoczęciem roku, pokazując mu plac zabaw, sale, jadalnie, jego grupę, jeżeli już funkcjonuje. To pozwoli w znacznym stopniu zminimalizować
lęk dziecka przed nieznanym.
Czytaj dziecku książki o przedszkolu
Literatura o adaptacji, o pierwszych dniach w przedszkolu, o tym, jak wygląda życie przedszkolaka, nieustannie się poszerza, dając nam wiele możliwości. Dlatego warto z niego korzystać, wybierając odpowiednie książeczki, które przeczytasz z dzieckiem, przygotowując go do powrotu do przedszkola, dzięki czemu dziecko oswoi się z tematem i utwierdzi się w przekonaniu, że jego obawy są naturalne.
Bądź wsparciem dla swojego dziecka Powrót dziecka po wakacjach do przedszkola może wiązać się z wulkanem emocji – od radości przez obawy
po smutek. Jednak najważniejsze, żebyś wspierał swoje dziecko w zrozumieniu i radzeniu sobie z jego emocjami, zapewniając je, że przez cały czas jesteś z nim i zawsze może liczyć na Twoje wsparcie. Realne wsparcie jest ważne dla Twojego dziecka, ponieważ ono wtedy czuje, że jest dla Ciebie ważne. Przypominam sobie ostatnią sytuację, kiedy to mama, odprowadzając dziecko w spacerówce do przedszkola, pozwoliła mu przez całą drogę oglądać bajki na swoim telefonie (nie popieram takiego zachowania, ale chciałabym nakreślić przykład związany z emocjami dziecka), a gdy się zatrzymała przed wejściem do placówki, zabrała dziecku telefon, nic nie komunikując, i wprowadziła je do środka. To nie jest dobre rozwiązanie… Przede wszystkim dlatego, że wyrywamy nagle dziecku telefon w trakcie czynności, w której jest, nie informując malucha wcześniej, że to zrobimy, a następnie w takich emocjach zostawiamy go w przedszkolu. Proszę, wyobraźcie sobie, jak Wy byście się czuli, zaczynając z tak negatywnymi emocjami dzień w miejscu, w którym musicie zostać około 8 godzin. Dlatego tak ważna jest dobra i skuteczna komunikacja i informowanie dziecka, co po czym nastąpi.
Pozytywne nastawienie rodzica
Pozytywne nastawienie rodzica jest niezwykle istotne w procesie adaptacji, gdyż dzieci są naszymi lustrzanymi odbiciami, gąbkami, które nasiąkają naszymi emocjami i zachowaniami. Jeśli my nie będziemy się czuli pewnie z tym, że oddajemy naszą pociechę do przedszkola, które wybraliśmy jako godną zaufania placówkę, i będziemy mieli mętlik w swoich emocjach, to nasze dziecko będzie przejmować te emocje. W efekcie proces adaptacji nie
przebiegnie tak, jak byśmy chcieli. Dlatego, proszę, unikaj pokazywania swojego niepokoju i niepewności, bo może to wywołać obawy u Twojego dziecka.
Mamo, jeśli naprawdę jest Ci trudno i nie możesz zapanować nad swoimi negatywnymi emocjami, jesteś rozdrażniona i ciągle zastanawiasz się, czy dobrze robisz, że posyłasz swoje dziecko do przedszkola itp., to może warto, aby pierwszego dnia do przedszkola poszedł z dzieckiem jego tata. Ojcowie zazwyczaj w tym procesie są mniej emocjonalni, bardziej zadaniowi, a to pozwala dziecku łatwiej przejść przez całą przedszkolną adaptację.
Ćwicz w domu umiejętności społeczne
Przedszkole to miejsce, gdzie dziecko funkcjonuje w grupie. Jeśli dziecko nie ma rodzeństwa i nie miało regularnego kontaktu z rówieśnikami, przeżywa szok, gdy nagle okazuje się, że musi poczekać na swoją kolej, są inni, którzy również potrzebują wsparcia, nie ma indywidualnej opieki. Dlatego warto ćwiczyć z dzieckiem kompetencje społeczne, bo to sprawi, że będzie się czuło pewniej
w grupie rówieśniczej.
Stopniowa adaptacja
Jeśli przedszkole, które wybrałeś lub do którego już uczęszcza Twoje dziecko, umożliwia stopniową adaptację, skorzystaj z niej, stopniowo wydłużając godziny pobytu swojego malucha w placówce. W moich placówkach wygląda to tak, że przez pierwsze dwa, trzy dni rodzic zostaje w przedszkolu na zajęciach z dzieckiem i obserwuje, jak jego maluch funkcjonuje w grupie, jak się czuje, następnie prosimy, by rodzic wyszedł. Jeśli to się sprawdza, to dziecko zostaje z nami samo, np. do danego posiłku. Dzięki takiej stopniowej adaptacji, indywidualnie dostosowanej do potrzeb i emocji każdego dziecka, proces zaaklimatyzowania się w grupie przedszkolnej jest znacznie łatwiejszy.
Zachowaj spokój przy rozstaniu
Zwłaszcza w pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu rodzicom towarzyszy bardzo dużo emocji, zadają sporo pytań dotyczących tego, czy ich dziecko jest na pewno gotowe, a może lepiej, aby dłużej zostało z nianią albo z rodzicem w domu. Mamy, które są w domu z młodszymi dziećmi, zastanawiają się nad sensem oddawania starszego dziecka do przedszkola, czy to nie za wcześnie… Takie obawy są naturalne i na pewno te pytania i nasz wewnętrzny krytyk będzie nam o nich przypominał, ale ważne, abyśmy w tym wszystkim zachowali spokój. Nie pokazuj przy rozstaniach swojego lęku, staraj się, aby pożegnania były krótkie i pełne ciepłych słów, to na pewno pomoże Twojemu dziecku z uśmiechem wejść do przedszkola. Przypomnij dziecku, że wrócisz po nie po zakończeniu swojego dnia pracy, czy po danym posiłku w przedszkolu, co zapewne je uspokoi i pomoże poczuć się bezpiecznie i komfortowo. Ponadto w procesie wprowadzania dziecka w życie przedszkolne warto docenić znaczenie zabawy i kreatywności. Przygotowanie do
przedszkola można uczynić zabawą, np. tworząc rysunki lub opowiadania o przedszkolu, bawić się w „przedszkole” w domu, co pozwoli dziecku oswoić się z tym miejscem i sytuacjami, które mogą tam wystąpić.
Współpracuj z nauczycielem
Adaptacja w przedszkolu to również czas na nawiązanie współpracy z nauczycielami. Jesper Juul podkreśla, że ważne jest, aby rodzice i nauczyciele tworzyli spójne środowisko wsparcia dla dziecka. Regularna komunikacja z nauczycielami może pomóc w zrozumieniu, jak dziecko radzi sobie w przedszkolu i jakie ma potrzeby. Współpraca ta może również polegać na wspólnym ustalaniu strategii, które pomogą dziecku w adaptacji. Co ważne, ufaj nauczycielowi – on, tak jak i Ty, chce jak najlepiej dla Twojego dziecka i również zależy mu na pozytywnym przebiegu adaptacji tak samo jak Tobie.
Podsumowując, powrót do przedszkola po wakacjach to dla dziecka ważny etap, który może budzić zarówno ekscytację, jak i lęk. Przygotowanie malucha na nowe wyzwania wymaga czasu, cierpliwości, zaangażowania i wsparcia emocjonalnego ze strony rodziców. Stosując się do powyższych wskazówek, można znacząco ułatwić dziecku adaptację i sprawić, że powrót do przedszkolnej rzeczywistości stanie się pozytywnym doświadczeniem, pełnym radości i nowych przygód.
Autorką artykułu jest Klaudyna Cichocka-Volkov
Artykuł ukazał się także w Magazynie dla Rodziców “DZIECI” nr 4(39) 2024.